title

KAMP VE OUTDOOR ÜRÜNLERİ

Kamp yapmak NEDİR?

Kamp yapmak, çadır veya eğlence aracı gibi bir barınakta gece boyunca evden uzakta kalmayı içeren bir açık hava aktivitesidir. Tipik olarak katılımcılar, kendilerine zevk veren aktivitelerin peşinde, daha doğal olanlarda açık havada vakit geçirmek için gelişmiş alanlardan ayrılırlar. Dışarıda geçirilen gece (veya daha fazla), kamp yapmayı günübirlik gezilerden, piknikten ve diğer benzer kısa süreli eğlence etkinliklerinden ayırır.

title

Rekreasyonel kampın geçmişi genellikle İngiliz gezici terzi Thomas Hiram Holding'e kadar uzanır, ancak aslında ilk olarak Birleşik Krallık'ta Thames Nehri'nde popüler hale gelmiştir. 1880'lerde çok sayıda ziyaretçi, geç Viktorya döneminin eğlence amaçlı tekne gezintisi çılgınlığına bağlanan eğlenceye katıldı. İlk kamp ekipmanları çok ağırdı, bu nedenle tekneyle taşınması veya çadıra dönüştürülmüş teknelerin kullanılması uygun oldu.

Thomas Hiram Holding, Birleşik Krallık'ta genellikle modern kampın babası olarak görülse de, yirminci yüzyılın başlarında farklı bir kamp türünü yaygınlaştırmaktan sorumluydu. Ailesiyle Amerikan çayırlarında seyahat ederken çok zaman geçirdiği gençliğinden beri bu aktiviteyi vahşi doğada deneyimledi. Daha sonra İrlanda'nın dört bir yanından bazı arkadaşlarıyla bisiklet ve kamp turuna çıktı.

İrlanda deneyimi, Connemara'da Bisiklet ve Kamp üzerine yazdığı kitap, 1901'de ilk kamp grubu olan Bisiklet Kampçıları Derneği'nin, daha sonra Kamp ve Karavancılık Kulübü olarak kurulmasına yol açtı.

KAMP VE OUTDOOR MALZEMELERİ

Kampta kullanılan ekipman, amaçlanan aktiviteye göre değişir. Örneğin, hayatta kalma kampında ekipman, kampçıya yiyecek, ısı ve güvenlik sağlamada yardımcı olma amacına sahip küçük eşyalardan oluşur. Bu tür kampta kullanılan ekipman hafif olmalıdır ve zorunlu eşyalarla sınırlıdır. Kış kampı gibi diğer kamp türleri, kampçının vücudunu rüzgardan ve soğuktan koruyacak kadar güçlü olan çadırlar veya giysiler açısından özel olarak tasarlanmış ekipmanlara sahip olmayı içerir.

Hayatta kalma kampı, bir şeyler ters giderse ve kurtarılmaları gerektiğinde, kampçıların yanlarında bulundurmaları önerilen belirli öğeleri içerir. Bir hayatta kalma kiti, küçük olan ve kişinin cebine sığması gereken veya başka bir şekilde kişinin üzerinde taşınabilecek zorunlu öğeleri içerir. Bu kit, kampta bırakılan sırt çantasında tutulursa, bu koşullarda işe yaramaz. Böyle bir kit, bir kamp ateşi üzerinde suyu ısıtmak için kullanılabilecek küçük bir metal kap, birçok durumda yararlı olabilecek küçük bir koli bandı ve bir acil durum alanı battaniyesi içermelidir.

Bu battaniyeler, minimum yer kaplayacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır ve acil durum barınakları yapmak ve karavanı sıcak tutmak için mükemmeldir. Ayrıca alüminyum benzeri rengi nedeniyle bu örtü yansıtıcıdır, bu da uçaktan kolayca görülebileceği anlamına gelir. Mum çıkıntıları, kapalı bir alanı ısıtmanın yanı sıra ateş yakmada da iyidir. Bu tür kamplarda bir veya iki yara bandı zorunludur. Sadece hayatta kalanlar değil, tüm kampçıların su geçirmez kibrit veya çakmak ve balıkçılıkta kullanılabilecek büyük bir çengelli iğne veya olta kancasına ihtiyacı vardır. Lastik eldivenler, antiseptik mendiller, folyo, jackknife veya halazone tabletleri (suyu arındıran) da bir hayatta kalma kitine dahil edilmelidir. Bunlar tek bir kişi üzerinde taşınamayacak kadar çok eşya gibi görünse de aslında küçük, hafif ve kesinlikle kullanışlıdır.

Bu özel aktivite söz konusu olduğunda, temel kurallara uyulmadan kış kampı tehlikeli olabilir.

• Birincisi, soğuk, aşağıdaki gibi üç tür tabakadan oluşan giysilerle korunur: kampçının derisine karşı bir astar tabakası (paçalı don), bir yalıtım tabakası (yün) ve su ve rüzgara dayanıklı bir dış kabuk. Pamuk var olan en kaliteli kumaşlardan biri olsa da kış kamplarında giyilmesi tavsiye edilmez çünkü ıslanırsa çok yavaş kurur ve giyen kişi donabilir. Pamuk yerine kış kampçıları yün veya sentetik malzemeler giymelidir. Botlar su geçirmez olmalı ve baş soğuğa karşı korunmalıdır. İyi bir seçim gibi görünse de, kampçıların ayaklara kan akışını kısıtlayarak ayakların üşümesine neden olabileceğinden çok fazla çorap giymemeleri önerilir. Ayrıca kar ve yağmurun botları ıslatmasını önlemek için tozluk giyilmelidir.

• İkincisi, vücutlarını sıcak tutmak ve enerji sağlamak için diyetlerine karbonhidratlar dahil edilmelidir. Hidrasyon çok önemlidir, bu nedenle kış kampçılarının su depolarının donmaması gerektiğine dikkat ederek bol su içmeleri gerekir.

• Üçüncüsü, çadırın rüzgardan korunması için özenle seçilmesi gerekir.
Ürün Slider
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR